Kā nepieņemties svarā svētku laikā?

Decembris saistās ar prieku un siltumu – tas ir svētku laiks, kuru pavadām kopā ar saviem tuvākajiem un, protams, arī garšīgi pieēdamies. Tomēr nereti tieši šī iemesla dēļ svētku laikā sanāk uzņemt pāris liekus kilogramus, tādēļ esam sagatavojušas dažus ieteikumus, kā no tā izvairīties.

   1. Iekļauj fiziskās aktivitātes.

Svētku laiks visbiežāk tiek pavadīts iekštelpās, skatoties kādu filmu vai sēžot pie pusdienu galda. Kopīgu fizisku aktivitāšu veikšana ar ģimeni un draugiem (slidošana, slēpošana, braukšana ar ragaviņām un pat neliela pastaiga) ir viens no visefektīvākajiem veidiem, kā izvairīties no lieko kilogramu uzkrāšanās.

    2. Našķojies veselīgi.

Neskaitot lielos mielastus, svētku laikā parasti esam arī visādu našķu ieskauti. Protams, visvieglāk būtu atturēties no našķošanās, ja šādi kārumi pat nebūtu pieejami, bet, tā kā ciemojoties mēs to nevaram ietekmēt, ir svarīgi piedomāt, vai našķojamies, jo esam izsalkuši, vai arī vien tāpēc, ka ēdiens ir pieejams. Kā arī ir vērts padomāt par veselīgām našķu alternatīvām, piemēram, augļiem un riekstiem, – arī jaunais OnPlate našķu šķīvis var sniegt vērtīgus padomus, kurus veselīgos našķus tad labāk izvēlēties.

   3. Seko līdzi porcijas izmēram.

Svētkos mums apkārt ir tik daudz garda ēdiena, ka mēdzam neaizdomājoties piekraut pārlieku pilnu šķīvi, bet, kad esam jau paēduši, uz šķīvja vēl ir tik daudz kas palicis, ka nākas vien turpināt ēst. Labākais ieteikums, kā no šī izvairīties un sekot līdzi savas porcijas izmēram – ēst no mazāka šķīvja.

   4. Izgulies un centies atslābināties.

Satraukuma un aizņemtā grafika dēļ svētku laikā var sanākt gulēt mazāk stundu kā ierasts, kas savukārt var palielināt apetīti un samazināt vielmaiņas ātrumu, kā rezultātā var palielināties liekais svars. Tāpat arī palielinātos stresa apstākļos var palielināties gan vēlme vairāk uzņemt ēdienu, gan arī tieši vēlme pēc neveselīgiem našķiem.

   5. Iekļauj savās maltītēs olbaltumvielas un šķiedrvielas.

Svētku maltītēs parasti ir ļoti daudz ogļhidrātu (maize, kartupeļi, rīsi, makaroni), bet salīdzinoši maz olbaltumvielu, kuras tieši ātrāk ļautu sajust sāta sajūtu. Labi olbaltumvielu avoti ir gaļa, zivis, kā arī tādi augu valsts izcelsmes produkti kā pupiņas vai kvinoja. Arī tādu šķiedrvielu kā dārzeņu, pākšaugu, pilngraudu produktu, riekstu un sēklu iekļaušana svētku maltītēs varētu palīdzēt neuzņemt lieko svaru svētku laikā.

   6. Izvairies no šķidrajām kalorijām.

Alkoholiskie dzērieni, dažādi gāzētie dzērieni un citi saldināti dzērieni satur ļoti daudz kaloriju, bet tie nerada nekādu sāta sajūtu, tādēļ, lietojot tos lielos daudzumos, kā tas gadās svētku laikā, tie var ietekmēt liekā svara rašanos.

Linda Bauere, topošā uztura speciāliste, OnPlate uztura speciālistu asistente

Izmantotā literatūra :

https://authoritynutrition.com/tips-to-avoid-holiday-weight-gain/