Veselīga bērna maltīte

 

Veselīga bērna maltīte.

 

OnPlateKID veselīgā uztura šķīvis ir ceļvedis veselīgas un sabalansētas diētas nodrošināšanai. Bērna uztura pamatā jābūt dārzeņiem un augļiem, tad nākamo daļu, veido cieti saturoši ogļhidrāti – graudaugi un kartupeļi un tiem vajadzētu veidot otru lielāko uzņemtā uztura daļu. Tālāk seko olbaltumvielas saturošs uzturs – piena produkti, gaļa, mājputnu gaļa, zivis, pākšaugi, olas rieksti.

Produkti, ko uz šķīvja neatradīsi ir tauki un saldumi, kurus bērniem jāēd ļoti mazā daudzumā.

 

Bērnu uzturam jābūt:

  • Pilnvērtīgam – tam jāsatur visas organismam nepieciešamās vielas: olbaltumvielas, ogļhidrātus, taukus, minerālvielas un vitamīnus.
  • Daudzveidīgam – uzturā jālieto dažāda veida pārtikas produkti: graudaugi, dārzeni, gaļa, zivis, piens un piena produkti.
  • Pietiekamam un mērenam – uzņemtajam uzturam ir jānodrošina nepieciešamais enerģijas daudzums un jārada sāta sajuta, kā arī atbilstošam patērētajai enerģijai
  • Garšīgam – nodrošina labāku uzturvielu uzņemšanu, gremošanas sulu izdalīšanos.

 

 

Bērnam ir jābūt ēšanas režīmam, kas sastāv no četrām līdz piecām ēdienreizēm. Tās ir – brokastis, launags, pusdienas, vakariņas.

Pareizs uztura režīms nodrošina to, ka bērns no vienas ēdienreizes līdz otrai jūtas paēdis un nesajūt izsalkumu. Pārēšanās vai neregulāras ēdienreizes, kas bagātas ar trekniem un saldiem pārtikas produktiem un mazkustīga dzīves veida rezultātā veidojas aptaukošanās, liekā, neizmantotā enerģija pārvēršas liekajā svarā. Savukārt liekie svara kilogrami un aptaukošanās var veicināt daudzas nopietnas slimības, kā piemēram, cukura diabētu, vielmaiņas traucējumus, sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas, u.c. Bērniem bieži šādos gadījumos rodas psiholoģiskas problēmas un diskomforts.

 

 

Brokastis.

Brokastīm ir īpaša nozīme bērna ikdienā – pēc nakts miera enerģijas krājumi, kas ir uzņemti ar uzturu iepriekšējā dienā, bērna organismā ir izsmelti.Pētījumos ir konstatēta cieša saikne starp labām brokastīm un bērna prāta spējām. Ir pierādīts, ka brokastu ēšana ietekmē spēju risināt problēmas un var būtiski palīdzēt koncentrēšanās spējām un atmiņai. Citos pētījumos konstatēts, ka bērni, kas ēd brokastis ir radošāki, viņiem ir vairāk enerģijas un izturības. Brokastu maltīte  ir svarīga, lai nodrošinātos ar kalorijām, kas nepieciešamas enerģijai un augšanai, kā arī daudzveidīgām uzturvielām.

Brokastīs būtu vēlama auzu pārslu, vai 5-graudu putra, kā arī salāti, vai omlete, vai kāda sviestmaize, gatavota ar kliju, graudu vai rupjo maizi. Šie produkti satur ogļhidrātus – saliktos ogļhidrātus, šķiedrvielas – enerģijas avotu bērnam, lai pa dienu viņš varētu mācīties, jo smadzenēm ir vajadzīga enerģija.

 

Otrās brokastis.

Piemērots laiks uzkodām, kas nav bagātas kalorijām un nav ļoti treknas. Piemēram, augļi, dārzeņi, rieksti, sēklas, jogurts u.c.

 

Pusdienas.

Pusdienām jābūt kārtīgām. :) Zupa, salāti ar kartupeļiem, putraimiem, kāds gaļas vai zivju ēdiens. Pirmais ēdiens – zupa – veicina ēstgribu un gremošanas sulu izdali. Jāievēro, ka pirmais ēdiens nedrīkst būt pārāk apjomīgs. Otrais ēdiens – gaļa vai zivs ar dārzeņu piedevu – ir galvenā pusdienu sastāvdaļa. Uz pusdienu šķīvja noteikti lielākajai daļai ēdiena ir jābūt svaigiem dārzeņiem – sagrieztiem salātos, vai citādi pagatavotiem.

 

Launags

Piemērots laiks uzkodām, kas nav bagātas kalorijām un nav ļoti treknas. Piemēram, augļi, dārzeņi, rieksti, sēklas, jogurts u.c.

 

Vakariņas.

Vakariņām jāsastāv no viegli sagremojamiem dārzeņu un piena, biezpiena ēdieniem kā arī graudaugiem. Tie varētu būt biezpiena plācenīši ar augļiem, dārzeņi ar biezpienu un maizes šķēli, jogurts ar auzu pārslām un augļiem, makaroni ar siera mērci un salātiem u.c.  Tās jāiekārto ne vēlāk 1,5 – 2 stundas pirms miega, lai pirms gulēt iešanas kuņģis būtu daļēji iztukšots un galvenā uzturvielu masa būtu nonākusi zarnās, kur gremošanas procesi norit mierīgāk, bez augstāko nervu centru uzbudinājuma. Vakariņām ir jābūt vieglai maltītei.