Vai tiešām brokastis ir svarīgākā ēdienreize? Ja tu neēd brokastis tad esi neveselīga dzīvesveida piekritējs un agri vai vēlu iedzīvosies liekajos kilogramos?

Manuprāt, tas ir kārtējais uztura mīts par to, ka brokastis ir kaut kāda “īpaša” ēdienreize. Populārs ir mīts, ka izlaižot brokastis mums palielināsies ēstgriba un līdz ar to pieaugs svars. Kaut gan daudzos pētījumos ir noskaidrota korelācija starp brokastu neēšanu un palielinātu svaru vai adipozitāti, taču to var izskaidrot ar to, ka tie cilvēki, kas izlaiž brokastis mazāk seko savai veselībai kopumā.

Interesantu atklājumu uzrādīja pētījums (randomizēti kontrolēts), kas tika publicēts 2014. gadā, pētījuma grupa bija 283 cilvēki ar lieko ķermeņa svaru vai adipozitāti. Zinātnieki pētīja vai atšķiras svars tiem, kas izlaiž brokastis ar tiem kas regulāri brokasto.

Pēc 16.nēd. ilgstoša perioda atklājās, ka nav svara atšķirības starp pētījuma grupām – brokastotājiem un nebrokastotājiem.

Šajā pētījumā pierādījās, ka nav nozīmes vai Jūs ēdat brokastis vai neēdat, Jums tāpat varbūt liekais svars citu iemeslu dēļ.

Bērni un pusaudži

Pētījumi par bērniem un pusaudžiem pierāda,ka brokastis ir īpaši svarīga ēdienreize jaunai paaudzei, jo tiem bērniem, kas ēd brokastis skolā ir labākie rezultāti (2).

Brokastis un svara zudums

Ir  arī vairāki pētījumi, kuru rezultātā tika pierādīts, ka cilvēki, kuri veiksmīgi samazināja svaru, ilgtermiņā tomēr mēdz ēst brokastis. (3).

Viedoklis:

Nav nekādas “maģijas”. Ir jāsaprot, ka brokastis ir viena NO ēdienreizem. Ne svarīgāka, ne īpašāka. Jāpielago ēdienreizes savam režīmam, savai dzīvei, individuāli. Nav jāēd brokastis, tāpēc ka ir jāēd. Ja no rīta neko negribas iesaku padzerties, bet ēst tikai tad, kad tiešām organisms to prasīs, pat ja paskatoties pulkstenī ir jau pienācis pusdienlaiks.

  1. http://ajcn.nutrition.org/content/early/2014/06/04/ajcn.114.089573.abstract
  2. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0002822305001513
  3. http://ajcn.nutrition.org/content/82/1/222S.long