Šķīvja princips

Kas tad īsti ir šķīvja princips?

Kārtējā „maģiskā” diēta, kura palīdz zaudēt svaru, ēdot vien „atļautos” produktus, bezgalīga kaloriju skaitīšana? Ne gluži. Šķīvja princips ir vienkāršs veids, kā ēst veselīgi, samazinot vien ogļhidrātus saturošus produktus, bet palielinot katrā ēdienreizē svaigu augļu vai dārzeņu daudzumu, nesamazinot porcijas kopējo lielumu. Pēc šī vienkāršā veselīga uztura pamatprincipa somi dzīvo jau 30 gadus. Pēc šķīvja principa izkārtotas ēdienreizes bērniem skolās, valsts iestādēs un pat restorānos. Ne velti Somija ir veselīgākā valsts pasaulē.

Kā veselīga uztura šķīvi izmantot ikdienā?

Puse no šī šķīvja jāaizpilda ar svaigiem augļiem vai dārzeņus (atkarībā no ēdienreizes), viena ceturtā daļu aizņems gaļa, zivis, pākšaugi vai piena produkti (olbaltumvielu avots), bet atlikusī viena ceturtā daļu pildi ar graudaugu produktiem (maize, makaroniem, rīsiem, griķiem, auzu pārslām, grūbām, kā arī kartupeļi – jā, kartupeļi pieder šai grupai, nevis dārzeņu grupai) – ogļhidrātu avots.

Kāpēc?

Bez tādām uztura pamatvielām kā olbaltumvielas, tauki un ogļhidrāti, pārtikas produkti satur arī citas organismam nepieciešamas vielas. Tie ir mikroelementi, vitamīni, flavonoīdi, ēteriskās eļļas, balastvielas (šķiedrvielas) u.c. Ar šīm vielām īpaši bagāti ir augu izcelsmes produkti.

Lai uzņemtu visas šīs vērtīgās vielas, ieteicams lietot dažādus produktus, jo neviens no tiem atsevišķi nesatur visus nepieciešamos komponentus. Piemēram, kartupeļos un apelsīnos ir C vitamīns, bet nav dzelzs un B12 vitamīna. Siers nodrošina kalcija un B12 vitamīna uzņemšanu, bet tajā nav C vitamīna. Pilngraudu produkti satur dzelzi, bet tajos nav C vitamīna. Lai nodrošinātu organismu ar visām uzturvielām un citām veselībai nepieciešamām vielām, jāveido veselīga ēdienkarte, izmantojot uztura piramīdu. Ikdienā ieteicams izvēlēties pārtikas produktus no piecām galvenajām uzturvielu grupām, tās ir: graudaugu produkti, augļi un dārzeņi, piena produkti, gaļa, zivis. Izslēdzot no uztura kādas grupas produktus, piemēram, gaļu, būtu jāpārliecinās, vai ar citiem produktiem tiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas, lai to aizstātu.