Paipalu gaļas uzturvērtība un daži iemesli, kāpēc to iekļaut sava ēdienkartē

Mūsdienās paipalu olas vairs nav retums – tās pavisam viegli var nopirkt veikalos, šefpavāri tās mēdz pievienot ēdienam restorānos kā īpašu delikatesi, un daudzi cilvēki arī savā ikdienas uzturā lieto paipalu olas, apzinoties to augsto uzturvērtību un bagātību ar vitamīniem un minerālvielām. Tomēr izrādās, ka ne tikai paipalu olas, bet arī retāk lietotā paipalu gaļa ir vērtīgs produkts, ko iekļaut savās maltītēs.

Paipalu gaļa ir liesa – 100 gramos paipalu filejas ir vien 110 kcal. Šo gaļu bieži pielīdzina vistas vai tītara gaļai, bet, tās savā starpā salīdzinot, var redzēt, ka paipalu gaļā ir gan visvairāk olbaltumvielu, gan arī vismazāk taukvielu (paipalas filejā olbaltumvielas sastāda 22,4% no visas masas, bet taukvielas vien 2,3%). Paipalu gaļa ir vērtīga cilvēka uzturā, jo satur visas neaizstājamās aminoskābes, kuras ir vajadzīgas organismam nepieciešamo olbaltumu sintēzei. Tās sastāvā ir mazāk nātrija nekā vistas vai tītara gaļā, un tā ir arī labs tādu minerālvielu kā cinka, fosfora, vara, selēna un dzelzs avots. Paipalu gaļa ir bagāta ar vitamīniem. Īpaši daudz tajā ir niacīns (B3 vitamīns) un piridoksīns (B6 vitamīns), kā arī tiamīns (B1 vitamīns) un riboflavīns (B2 vitamīns). Paipalu gaļā ir atrodams arī C vitamīns, B12 vitamīns un nelielos daudzumos folskābe.

Paipalu gaļu var izmantot kā lielisku alternatīvu ikdienā tik ierastajai un bieži lietotajai vistas gaļai, un to nav arī neiespējami iegūt – Latvijā šobrīd darbojas fermas, kas specializējas tieši paipalu gaļas un olu ražošanā.

 

Raksta autore topošā uztura speciāliste Linda Bauere