Zelta standarts pārtikas alerģiju objektīvai diagnostikai! Alergēnspecifiskie testi? Vai tie ir informatīvi?

Ļoti bieži gadās situācijas, kad cilvēki uzskata, ka viņiem, vai viņu bērniem ir alerģija, BET patiesībā, nav pamatojuma šādai diagnozei; Tādēļ arī Latvijas Diētas un Uztura speciālistu asociācija uzaicināja bērnu alergoloģi Regīni Pakalni, kas ieviesa arī mums daudz lielāku skaidrību par pārtikas alerģijām.

Apkopoju dažus faktus no viņas lekcijas:

Alerģija ir imunoloģiska rakstura izmainīta reakcija pret pārtiku. Bet visas pārējas izmainītas reakcijas pret pārtiku saucās pārtikas nepanesamības. Piemēram laktozes nepanesamība, kad trūkst fermenta, kas šķeļ laktozi.

Pārtikas alergēni

Ir zināmi ap 170 pārtikas produkti, kas var radīt IgE mediētas alerģiskas reakcijas. Biežākie pārtikas alergēni ir govs piens, olas, rieksti, zemesrieksti, kvieši, soja, zivis un vēžveidīgie. Zīdaiņa vecumā galvenie pārtikas alergēni ir govs piens un vistas ola.

Apmēram 15% zīdaiņu novēro izmainītas reakcijas pret govs pienu, taču govs piena alerģiju sastop tikai 1-7,5% zīdaiņu

Ļoti bieži tiem, kam novēro reakciju uz govs pienu iesaka uztura lietot kāzas pienu, BET! krustotas alerģiskas reakcijas ar kazas pienu sastop (80%) un ar sojas pienu (15 – 17,3%) gadījumos! Tādēļ kazas piens nevar būt alternatīva (80%).

Alerģija pret olu sastopama apmēram 1,6% bērniem līdz 2 gadu vecumam. Daudzi pētījumi norāda uz to, ka alerģija pret olu ir biežākā pārtikas alerģija bērniem ar atopisko dermatītu

Alergēnspecifiskie asins testi

Mūsdienas jebkurš cilvēks var pats aiziet uz laboratoriju un uztaisīt dārgas analīzes, kurās visticamāk būs kādas novirzes. Rezultatā Jūs iegūstat  ļoti daudz analīzes, stresu, iztērētu milzu naudu, bet pie skaidrības īsti tikuši neesat. Tagad fakti par alergēnspecifiskiem testiem no dakteres Regīnas Pakalnes lekcijas:

IgG4 nav rekomendēts pārtikas alerģiju diagnostikā un tam ir vairāki iemesli:

  • uztura specifiskie IgG4 norāda nevis uz pārtikas alerģiju vai nepanesību, bet gan uz fizioloģisku imūnās sistēmas atbildi uz uztura komponentiem
  • IgG4 koncentrācija starp šķietami veseliem cilvēkiem svārstās ļoti plašās robežās (no 0,01 līdz 1,4 mg/mL)
  • IgG4 līmeņa pieaugums ir saistīts ar tolerances attīstību pret konkrētu alergēnu.

IgG, IgG1, IgG4  – Šo Ig noteikšana veicina neprecīzu uztura alerģiju diagnostiku! Tie netiek rekomendēti pārtikas alerģiju diagnostikā!

 

Specifiskā IgE noteikšana

  • Norāda uz organisma sensibilizāciju
  • Noder tūlītēju, IgE-mediētu alerģisku reakciju atpazīšanai
  • Nenorāda alerģijas smagumu
  • Šo testu var izmanot antihistamīna preparātu lietošanas laikā, bojātas ādas gadījumā

Zelta standarts IgE un ne-IgE mediētu pārtikas alerģiju objektīvai diagnostikai ir pārtikas provokācijas tests! (īpaši dubultakls placebo kontrolēts tests).

Šis ir vienīgais tests, ar kura palīdzību var apstiprināt vai izslēgt pārtikas alerģiju pacientam, kā arī noteikt, vai pacients drīkst atsākt uzturā lietot pārtikas produktu, pret kuru agrāk konstatēta alerģija. Pacientu uz pārtikas provokācijas testu nosūta alergologs, kurš izlemj par provokācijas testa nepieciešamību un vienlaikus nosūta pacienta pieteikumu formu Bērnu slimnīcas alergologiem. Pirms šī testa vismaz vienu mēnesi ir jāievēro stingra izslēgšanas diēta, kuras laikā pacients uzturā nedrīkst lietot pārtikas produktu, ar kuru paredzēts provokācijas tests. Pēc statistikas datiem pasaulē apmēram 15% cilvēku uzskata, ka viņiem ir pārtikas alerģija, taču, pielietojot pārtikas provokācijas testu, pārtikas alerģijas diagnoze tiek apstiprināta tikai apmēram 1%. Veikto pārtikas provokācijas testu rezultāti Bērnu slimnīcā liecina, ka pacientiem pārtikas alerģijas diagnoze biežāk tiek izslēgta, nevis apstiprināta.