Saaukstēšanas – uztura speciālistes padomi!

  1. Šķidruma uzņemšana

Vīrusa infekcijas koncentrāciju asinīs vislabāk var mazināt, uzņemot šķidrumu.  Ja slimības laikā dzer maz, asinīs veidojas arvien lielāka vīrusa infekcijas koncentrācija. Tāpēc pastāv dažādu komplikāciju un slimības saasinājuma risks. Vīrusu laikā ieteicams dzert tējas, kurām piemīt sviedrējoša un pretiekaisuma iedarbība (liepziedu, aveņu vai kazeņu augļu un lapu u.c. tējas), pēc tam sasegties un izsvīst, tādejādi caur sviedriem izvadot vīrusa radītos toksīnus.

  1. Produkti kurus būtu ieteicams iekļaut uzturā

C vitamīns veicina interferona izstrādi organismā, kas darbojas vīrus iznīcinoši. Ziemā C vitamīna daudzums kāpostos ir 30-40 mg /100 g. Ļoti daudz C vitamīna ir kivi – 70-100 mg/100 g, vēl vairāk saldajos piparos – 140 mg/100 g. Bet visbagātākie ar C vitamīnu ir mežrozīšu augļi – svaigie satur 1200-1500 mg /100 g, žāvētie 200-400 mg /100 g.

Ja jums nav izdevies izsargāties no saslimšanas, tad, līdzko jūtiet pirmos slimības simptomus, 3 dienas pēc kārtas uzņemiet pastiprinātu devu C vitamīna (1 g un vairāk). Šāda deva C vitamīna slimību spēj iznīcināt. Pēc tam jāpāriet uz parasto vitamīnu devu.

Ar beta karotīnu bagātus produktus: ķirbjus, burkānus, brokoļus, persikus un aprikozes utc. Beta karotīns organismā pārveidojas par A vitamīnu, tas tāpat kā C vitamīns ir ļoti spēcīgs antioksidants, kas pasargā organisma šūnas no bojājumiem, ko izraisa apkārtējā vidē kaitīgas vielas, līdz ar to šūnas var turpināt normāli darboties un organisms ir pasargāts no slimību rašanās.

Produktus, kas bagāti ar – cinku: zivis un citas jūras veltes, gaļa, it īpaši putnu gaļa, olas, piens, siers, pākšaugi, graudi un graudaugu produkti. Cinks veicina organisma aizsargmehānismu darbību, līdz ar to organisms spēj spēcīgāk pretoties saaukstēšanās slimībām.

Produktus, kas satur probiotiskos mikroorganismus: dažādi piena produkti (kefīrs, jogurts, u.c.), kas satur dzīvas „labās” baktērijas, tās visbiežāk ir dažādas bifidobaktēriju vai laktobaktēriju kultūras, kas stiprina imunitāti. Probiotiskie mikroorganismi ne tikai stimulē imūnsistēmas darbību, bet arī piedalās dažu vitamīnu sintēzes procesā organismā, iesaistās kaitīgo vielu atindēšanas procesos un dažādos vielmaiņas procesos.

Ar omega-3 taukskābēm bagātus produktus: zivis. Omega-3 taukskābes organismā darbojas līdzīgi probiotiskajiem mikroorganismiem, tās palielina organisma aizsargspējas, stimulējot citokīnu sintēzi. Citokīni piedalās imūnās atbildes nodrošināšanas procesā.

Antioksidantus, saturošos produktus

Ar antioksidantu darbību visvairāk tiek saistīti C, E vitamīni un beta karotīns, kā arī minerālviela selēns.   Augļi un īpaši ogas satur lielā daudzumā antioksidantus. Zemenes, avenes, mellenes, dzērvenes, upenes, jāņogas un kazenes ir raksturīgākās ogas mūsu reģionā. Vislielākā antioksidantu koncentrācija ir dzērvenēs, mellenēs un kazenēs, daudz neatpaliek arī āboli un žāvētie augļi. Antioksidantus lielākā daudzumā satur violeti-zili-sarkani-oranžās nokrāsas augļi.

No žāvētajiem augļiem visvairāk antioksidantus satur plūmes, dateles, vīģes un rozīnes. Pērkot žāvētos auļus, uzmanība jāpievērš pievienotā cukura daudzumam un porcijas apjomam, jo žāvējot augļus, to apjoms samazinās. Ja netiek pievērsta uzmanība porcijas apjomam, tad viegli uzņemt lielāku kaloriju daudzumu nekā būtu nepieciešams. Gandrīz tikpat vērtīgas kā svaigas ogas ir arī saldētās, tādā veidā iespējams uzņemt svarīgās ogās esošās vielas arī ziemā.