Izpēti savu mīļāko saldējumu!
Saldējums garšo mums visiem, kas gan varētu būt labāks šai karstajā laikā?! Vienlaicīgi atvēsinošs un bezgala gards… saldējums. Mums visiem ļoti garšo saldējums, taču it īpaši vasarā, kad tā patēriņš varētu pieaugt, mēs izlēmām kārtīgāk izpētīt saldējumu klāstu, lai spētu novērtēt to ne tikai pēc garšas īpašībām, bet arī pēc uzturvērtības un drošuma. Saldais aukstums tiek ražots ne tikai no piena izejvielām, bet arī no dažādam sulām, augļiem, ogām… Šoreiz pētījām saldējumus no piena izejvielām.
Patiesībā, lai pagatavotu gardu saldējumu pietiek ar pienu, saldo krējumu un cukuru. Kā biezinātāju var izmantot kartupeļu vai kukurūzas cieti, bet dažādas garšas piedot ar ogu un augļu biezeņiem. Bet jāsaprot, ka šādi pagatavotam saldējumam būs salīdzinoši īss derīguma termiņš, tā struktūra arī var mainīties uzglabāšanas laikā.
Saldējuma ražotāju mērķis ir lai produktam būtu pietiekams derīguma termiņš, stabila homogēna struktūra, un izcilas garšas īpašības. Mēs esam ieinteresētas, lai produkts būtu no dabīgām izejvielām, brīvs no pārtikas piedevām vai ar ļoti mazu to daudzumu un lai saldējums būtu garšīgs un lai tā struktūra būtu viendabīga, maiga utt.
Bet….
Runājot par rūpnieciski ražotiem saldējumiem jāsaprot, ka bez stabilizētājiem, emulgatoriem ražotāji nevar panākt savu mērķi. Stabilizētāji ļauj saglabāt produkta struktūru un konsistenci, kā arī formu transportēšanas un uzglabāšanas laikā. Saldējums ir jāuzglabā temperatūrā, ne augstākā par -18 °C, bet bieži vien tirdzniecības vietās šo parametru pārkāpj, un mainās tā īpašības. Stabilizētāji palīdz kompensēt nelabvēlīgu temperatūras svārstību ietekmi uz saldējuma kvalitāti. Rūpnieciski ražota saldējuma „zelta standarts”, jeb pārtikas piedevas, kuras būs katrā saldējumā ir: karagināns (E407), guāra sveķi (E 412), akācijas sveķi (E 410).
Pēc izpētes nonācām pie slēdziena, ka bez kāda no emulgatoriem un stabilizētājiem saldējumu grūti ražot, bet atvērts jautājums paliek par ir dažādu krāsvielu un aromatizētāju pievienošanu saldējumam, jo to izmantošanai pamatojuma nav… nu vismaz mēs to nevaram izskaidrot. Kāpēc dzērveņu saldējuma jāliek klāt sarkanā krāsviela? lai padarītu tā krāsu košāku? Kāpēc? Kāpēc krējuma saldējumam jāliek klāt krējuma aromatizētājs??? Šis jautājums paliek atvērts.
Pētam etiķetes!
LR likumdošanā noteikts, ka sastāvdaļām, kas procentuāli ir visvairāk izmantotas, jābūt saraksta augšdaļā, visas sastāvdaļas jānorāda dilstošā secībā. Tātad pirmā sastāvdaļa aiz vārda „sastāvs” būs visvairāk, pēdējā – vismazāk.
Svarīgi!
Pirmajai sastāvdaļai saldējumā būtu jābūt piena produktam: piens, vājpiens, krējums, saldais krējums u.c.,
Neiekrītiet lamatās – lasiet etiķetes!
Ja, mēs, nelasam sastāvu, un mums ir vienalga, tad atrodas ražotāji, kas to izmanto. Tieši šī iemesla dēļ Mūsu veikali ir pilni ar „saldējumiem”, kurus grūti par tādiem nosaukt, jo šajos ”saldējumos” ūdens ir sakults ar augu taukiem, aromatizētājiem un pārtikas piedevām…
Būtiskākais secinājums – kas meklē, tas atrod! Mūsu veikalos var atrast saldējumu ar visai nelielu e-vielu daudzumu un sastāvu, kas ir tuvu pielīdzināms mājās gatavotam: piens, saldais krējums, sviests un cukurs. Ieteicams izvēlēties Latvijas ražotāju, tā nodrošinot piena kvalitāti un svaigumu.
Uzturvērtība
Īsta saldējuma sastāvā ir sastopamas cilvēka organismam viegli un dabiski asimilējamas olbaltumvielas, kā arī kalcijs un vitamīni. Tādēļ saldējums, kas pagatavots no īsta piena vai krējuma, var būt mūsu uztura pilnvērtīga sastāvdaļa.
Ko labāk izvēlēties – saldējumu vai bulciņu? Protams, saldējumu! Taču svarīgākie noteikumi, ko atgādinās jebkurš uztura speciālists, – ēdam ar prātu!
Padomi, tava vislabākā saldējuma meklējumos:
- Pirmās sastāvdaļas ir visnozīmīgākās, tām jābūt piena izcelsmes sastāvdaļām
- Saldējumā nevajadzētu būt augu taukiem
- Sastāvs, kas ir pēc iespējas īsāks
- Minimāls pārtikas piedevu skaits (atceraties ka ne visas no tām ir veselībai kaitīgas, jo daudzas veidotas uz dabiskas bāzes un no dabiskām sastāvdaļām).
Esi gudrs – Ēd gudri!