Kā iemācīt bērnam ēst veselīgi ?
Visiem vecākiem aktuāls ir jautājums, kā panākt, lai bērns dzer ūdeni, nevis saldinātus dzērienus, lai ēd dārzeņus un citus veselīgus produktus, nevis prasa čipsus, šokolādi un citus saldumus. Svarīgākais faktors kas ietekmē bērna ēšanas paradumus ir veselīgas ēšanas tradīcijas ģimenē, pat ja bērns ārpus mājas nobaudīs čipsus un kolu, viņam pat prātā neienāks, ka viņš līdzīgas lietas var dabūt arī no vecākiem – ģimenē tas vienkārši nav pieņemts. Ļoti svarīga ir arī galda kultūra, ēdienreižu ievērošana un „neknakstīšanās” ēdienreižu starplaikos.
Paņēmieni, kuri palīdz vecākiem ietekmēt bērna ēšanas paradumus:
- Patīkama emocionālā atmosfērā ēšanas laikā.
- Izmantot savu fantāziju un izdomāt aizraujošas leģendas par ēdienu, ko piedāva bērniem. Piemēram, pateikt, ka šo gardo sviestmaizi ēd kosmonauti kosmosa kuģī un tā palīdz būt stipriem un izturīgiem. Tomāti un redīsi ir nepieciešami elementi, kad atrodaties kosmosā u.t.t. Leģendas varbūt visdažādākās, galvenais, lai bērniem šīs leģendas aizrautu un būtu interesanti.
- Iesaistiet bērnus ēdiena gatavošanā. To var sākt darīt jau veikalā izvēloties pārtikas produktus. Uzticiet bērniem virtuves darbus, protams, izvēloties atbilstošu sarežģītības pakāpi, atkarībā no vecuma. Bērniem ļoti patīk, ja viņiem uztic svarīgas lietas, jo tad viņi jūtas nozīmīgi, svarīgi. Ja atļausiet bērniem eksperimentēt virtuvē, visticamāk, bērni ziņkārības pēc pagaršos pašu pagatavoto ēdienu.
- Nav vajadzības bērniem gatavot īpašu, speciālu pārtiku, jo no gada vecuma bērns var pilnvērtīgi ēst no vecāku galda, protams ar nosacījumu, kā vecāki ievēro veselīgus uztura principus. Kā arī, ieteicams, lai bērns sēž kopā ar vecākiem, nevis pie atsevišķa galdiņa.
- Bērniem spiest ēst konkrētus produktus nevajadzētu, bet tomēr jābūt pietiekoši neatlaidīgiem. Piedāvājot pagaršot jaunu produktu, var izdomāt atlīdzības sistēmu. Piemēram, pateikt „Ja Tu apedīsi brokoļus desmit reizes – mēs aiziesim uz jauno multiplikācijas filmu, svētdien”. Tādā veidā bērnam vairākas reizes nāksies pagaršot brokoļus un pēc kāda laika, tas vairs nebūs nekāds jauns produkts, garšas receptori pieradīs. Neiesaku kā apbalvošanu izmantot saldumus, vai kādu citu pārtikas produktu.
- Visslabākais veids kā iemācīt bērnam ēst veselīgi ir caur rotaļām un spēlēm. Spēle ir vissefektīvakais izziņas veids pirmsskolas vecuma bērniem un maziem bērniem.