„Doktora” desas uztura speciālista skatījumā

Pirmkārt uzreiz gribas pateikt, ka bez doktor desām iztikt var, un ļoti labi var. Bet ja tomēr gribas iekļaut doktora jeb vārīto desu savā ēdienkartē, it īpaši savu bērnu ēdienkartē, tad ieteikšu bišķin uzmanīgāk izpētīt etiķetes.

LV Standarta nav !      

Tātad, sākšu ar to ka Latvijā nav standarta desām ar nosaukumu „doktora” – jebkuru vārīto desu ražotājs var nosaukt par doktordesu. Līdz ar to pat ja desa ir ražota no  zemas kvalitātes putnu gaļas atgriezumiem un sojas, tā var saukties doktordesa.

Vai doktora desa ir kaitīga veselībai?

PVD inspektē KATRU ražotāju, pārbaudot to, kas ir ielikts produktā, kāda ir šo izejvielu izsekojamība, vai ievēro produkta receptūru. Skatās, lai produktiem būtu veikti mikrobioloģiskie un ķīmiskie izmeklējumi, vai ir noteikti precīzi derīguma termiņi. Doktordesas, runājot inspektoru vārdiem, tiek ražotas atbilstoši nekaitīguma prasībām. Tātad – ēdot desas, saindēties nevar. BET NEKĀDU labumu zemas kvalitātes desa mūsu veselībai nedod, tad jautājums, kāpēc šādu produktu vispār ir jāēd? Vai ir vajadzīgs mūsu organismam šīs garš saraksts ar e-vielām un vistu cīpslām? Noteikti nē.

Doktora desas vēsture un pirmā receptūra

  1. gadā, Krievijā tika izstrādāta receptūra un ražošanas tehnoloģijā

Nosaukumu doktordesa (krievu val. Докторская ) ieguvusi, pateicoties produkta rašanās apstākļiem un pasniegšanas vietai – slimnīcām, no vārda dakteris jeb doktors. Sākotnēji tā bija domāta pacientiem ar novārdzinātu organismu un kuņģa problēmām – kā viegla un diētiska barība ar zemu tauku saturu.

Receptūra – Pēc pirmajiem PSRS standartiem doktordesu ražošanas uz 100 kilogramiem doktordesas bija jābūt: 25 kg atcīpslotas liellopa gaļas, 3 kg vistu olu vai olu dzeltenumu, 2 kg govs piena ar augstu vai pazeminātu tauku saturu. Garšvielu un citu izejvielu daudzums gramos uz 100 kg nesālītas, jēlas desas masas: 2090 g sāļu, 7,1 g nātrija nitrāta (pazīstams arī kā konservants E251), 200 g cukura vai glikozes un 50 g muskatrieksta vai kardamona. Gaļas saturam bija jābūt ne mazāk par 90 %.

 

Kas ir mehāniski atdalīta vistas gaļa?

Mehāniski atdalīta gaļa ir samalts karkass kopā ar cīpslām u.c. atkritumiem, kuri pēc tam izspiesti cauri sietam, lai tādējādi atdalītu kaulu krikumus. Izmanto vistas gaļu, jo cūku un liellopu gaļu šādi “atkaulot” cilvēku pārtikas patēriņam jau kādu laiku ir aizliegts.

Kas ir cūku ādas emulsija ?

Tā ir smalki malta cūku āda kopā ar tauku slāni. Recepte: Ūdens+ āda+ cūku tauki un tad visu sakuļ kopā = holesterīna sprādziens J

Kādas E-VIELAS var atrast desā?

Garšas pastiprinātāji (E 600 – E 699) Pārstrādājot produktus, to dabiskais aromāts samazinās, tāpēc tiek pievienoti skābinātāji, saldinātāji un garšas pastiprinātāji, kuri pastiprina citu vielu garšu. Mūsu organisms tikai priecāsies, ja produkts būs brīvs no šiem garšas uzlabotājiem!

Populārakais Pārstāvis – E 621 jeb nātrija glutamāts

Krāsvielas (E100 – E199) Izmanto, lai iekrāsotu bezkrāsainus produktus, ja gaļas ir maz, vairāk ir soja un milti, kam nav sārtā toņa.

Konservanti (E200 – E299) Izmanto derīguma termiņa pagarināšanai.

Populārakais Pārstāvis – E 250 Nātrija nitrīts

Antioksidanti, skābuma regulētāji (E300 – E399) Aizsargā produktus pret skābekļa iedarbību: kavē skābšanu, neļauj sarūgt.

Emulgatori, biezinātāji, saldinātāji un stabilizētāji (E400 – E499) Saglabā produktu konsistenci
Skābuma regulētāji (E500 – E599) vielas, kas maina vai regulē pārtikas produkta skābumu vai bāziskumu.

Vai ir desas bez e-vielām?

Ir, piemēram SIA “ĀMA” Doktora desa cena par kg ~ 6,97 euro, sastāvā NAV e-vielas vispār.