Omega-3 un omega-6 taukskābes un to vēlamā attiecība.

Lai gan reizēm varētu šķist, ka, jo mazāk tauku uzņemam, jo veselīgāk ēdam, tā gluži nav – cilvēka uzturā taukiem vajadzētu sastādīt aptuveni 25-30% no dienā uzņemto kaloriju daudzuma. Īpaši svarīgi ir uzturā iekļaut omega-3 un omega-6 taukskābes jeb neaizvietojamās taukskābes, jo organisms pats tās neveido un uzņemt tās varam vienīgi ar ēdienu – šīs taukskābes ir nepieciešamas cilvēka organisma un vispārīgas veselības uzturēšanai.

Tomēr, lietojot šīs taukskābes, ir jāpievērš uzmanība, kādā attiecībā tās tiek uzņemtas. Agrākos laikos cilvēku uzturā bija vairāk omega-3 taukskābju, nekā tas ir šobrīd – omega-3 un omega-6 taukskābju attiecība bija gandrīz 1:1. Laika gaitā, pieaugot cilvēka ogļhidrātu patēriņam un mainoties ēšanas paradumiem, šī attiecība dažviet pasaulē ir sasniegusi pat 1:20, lai gan ieteiktais daudzums būtu 1:4.

Bet ko gan darīt, lai uzņemtu vēlamo attiecību? Mūsu ikdienas uzturs satur daudz omega-6 taukskābju, tādēļ lielākoties papildus piedomāt par to uzņemšanu nav nepieciešams. Savukārt papildus omega-3 taukskābes var iegūt, savā uzturā iekļaujot tādas zivis kā lasi, sardīnes un reņģes, linsēklas un arvien lielāku popularitāti iegūstošās čia sēklas, kā arī valriekstus un spinātus.

Linda Bauere, topošā uztura speciāliste, OnPlate uztura speciālistu asistente

Izmantotā literatūra :

Zariņš, Z., Neimane, L., Bodnieks, E. Uztura mācība. 6. izd. Rīga : LU Akadēmiskais apgāds, 2015

http://www.vm.gov.lv/lv/tava_veseliba/veseligs_uzturs/uztura_ieteikumi_pavasari/?print

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0753332202002536