Kas vērtīgs melnajā ķiplokā?

Tas ir ķiploks, kurš piedzīvojis fermentācijas procesu, kas ilgst apmēram mēnesi. Fermentācijas procesā tiek likvidēta ķiplokam raksturīgā asā smarža un garša. Melnā ķiploka garša ir salīdzināma ar žāvētu augli – jūtamas dateles, sojas mērce, patīkams saldums un pikantums, balzāmetiķa pieskāriens.
Melno ķiploku lieto izsmalcinātu biezeņu un mērču pagatavošanā. Gatavo sviestu ar piedevām, pievieno picām, rīsu un pupiņu ēdieniem. Melnais ķiploks tāpat labi saskan ar sēnēm, tomātiem, sieru, čili pipariem, ingveru, baziliku, koriandru, trifelēm un sezama eļļu. Lieliski papildina arī dažādus gaļas un zivju ēdienus. Melnie ķiploki ir ļoti populāri dažādu Āzijas valstu virtuvēs.

Taču melnais ķiploks ir ne tikai kulinārijas brīnums, bet arī ļoti vērtīgs veselībai. Antioksidantu skaits melnajā ķiplokā ir gandrīz trīsreiz lielāks, nekā baltajā.
Fermentācijas procesa laikā allicīns (viela, kas ķiplokam dod raksturīgo smaržu) pārvēršas S-alil-cisteīnā – ūdenī šķīstošā antioksidantā, kuru organismam ir viegli uzņemt. S-alil-cisterīns, samazina holesterīna līmeni un, tiek uzskatīts, ka samazina ļaundabīga audzēja rašanās risku.
Melnā ķiploka uzlējumu iesaka saaukstēšanās gadījumos, lieto lai stiprinātu asinsrites sistēmu.

Veselīga bērna maltīte

 

Veselīga bērna maltīte.

 

OnPlateKID veselīgā uztura šķīvis ir ceļvedis veselīgas un sabalansētas diētas nodrošināšanai. Bērna uztura pamatā jābūt dārzeņiem un augļiem, tad nākamo daļu, veido cieti saturoši ogļhidrāti – graudaugi un kartupeļi un tiem vajadzētu veidot otru lielāko uzņemtā uztura daļu. Tālāk seko olbaltumvielas saturošs uzturs – piena produkti, gaļa, mājputnu gaļa, zivis, pākšaugi, olas rieksti.

Produkti, ko uz šķīvja neatradīsi ir tauki un saldumi, kurus bērniem jāēd ļoti mazā daudzumā.

 

Bērnu uzturam jābūt:

 • Pilnvērtīgam – tam jāsatur visas organismam nepieciešamās vielas: olbaltumvielas, ogļhidrātus, taukus, minerālvielas un vitamīnus.
 • Daudzveidīgam – uzturā jālieto dažāda veida pārtikas produkti: graudaugi, dārzeni, gaļa, zivis, piens un piena produkti.
 • Pietiekamam un mērenam – uzņemtajam uzturam ir jānodrošina nepieciešamais enerģijas daudzums un jārada sāta sajuta, kā arī atbilstošam patērētajai enerģijai
 • Garšīgam – nodrošina labāku uzturvielu uzņemšanu, gremošanas sulu izdalīšanos.

 

 

Bērnam ir jābūt ēšanas režīmam, kas sastāv no četrām līdz piecām ēdienreizēm. Tās ir – brokastis, launags, pusdienas, vakariņas.

Pareizs uztura režīms nodrošina to, ka bērns no vienas ēdienreizes līdz otrai jūtas paēdis un nesajūt izsalkumu. Pārēšanās vai neregulāras ēdienreizes, kas bagātas ar trekniem un saldiem pārtikas produktiem un mazkustīga dzīves veida rezultātā veidojas aptaukošanās, liekā, neizmantotā enerģija pārvēršas liekajā svarā. Savukārt liekie svara kilogrami un aptaukošanās var veicināt daudzas nopietnas slimības, kā piemēram, cukura diabētu, vielmaiņas traucējumus, sirds un asinsvadu sistēmas saslimšanas, u.c. Bērniem bieži šādos gadījumos rodas psiholoģiskas problēmas un diskomforts.

 

 

Brokastis.

Brokastīm ir īpaša nozīme bērna ikdienā – pēc nakts miera enerģijas krājumi, kas ir uzņemti ar uzturu iepriekšējā dienā, bērna organismā ir izsmelti.Pētījumos ir konstatēta cieša saikne starp labām brokastīm un bērna prāta spējām. Ir pierādīts, ka brokastu ēšana ietekmē spēju risināt problēmas un var būtiski palīdzēt koncentrēšanās spējām un atmiņai. Citos pētījumos konstatēts, ka bērni, kas ēd brokastis ir radošāki, viņiem ir vairāk enerģijas un izturības. Brokastu maltīte  ir svarīga, lai nodrošinātos ar kalorijām, kas nepieciešamas enerģijai un augšanai, kā arī daudzveidīgām uzturvielām.

Brokastīs būtu vēlama auzu pārslu, vai 5-graudu putra, kā arī salāti, vai omlete, vai kāda sviestmaize, gatavota ar kliju, graudu vai rupjo maizi. Šie produkti satur ogļhidrātus – saliktos ogļhidrātus, šķiedrvielas – enerģijas avotu bērnam, lai pa dienu viņš varētu mācīties, jo smadzenēm ir vajadzīga enerģija.

 

Otrās brokastis.

Piemērots laiks uzkodām, kas nav bagātas kalorijām un nav ļoti treknas. Piemēram, augļi, dārzeņi, rieksti, sēklas, jogurts u.c.

 

Pusdienas.

Pusdienām jābūt kārtīgām. 🙂 Zupa, salāti ar kartupeļiem, putraimiem, kāds gaļas vai zivju ēdiens. Pirmais ēdiens – zupa – veicina ēstgribu un gremošanas sulu izdali. Jāievēro, ka pirmais ēdiens nedrīkst būt pārāk apjomīgs. Otrais ēdiens – gaļa vai zivs ar dārzeņu piedevu – ir galvenā pusdienu sastāvdaļa. Uz pusdienu šķīvja noteikti lielākajai daļai ēdiena ir jābūt svaigiem dārzeņiem – sagrieztiem salātos, vai citādi pagatavotiem.

 

Launags

Piemērots laiks uzkodām, kas nav bagātas kalorijām un nav ļoti treknas. Piemēram, augļi, dārzeņi, rieksti, sēklas, jogurts u.c.

 

Vakariņas.

Vakariņām jāsastāv no viegli sagremojamiem dārzeņu un piena, biezpiena ēdieniem kā arī graudaugiem. Tie varētu būt biezpiena plācenīši ar augļiem, dārzeņi ar biezpienu un maizes šķēli, jogurts ar auzu pārslām un augļiem, makaroni ar siera mērci un salātiem u.c.  Tās jāiekārto ne vēlāk 1,5 – 2 stundas pirms miega, lai pirms gulēt iešanas kuņģis būtu daļēji iztukšots un galvenā uzturvielu masa būtu nonākusi zarnās, kur gremošanas procesi norit mierīgāk, bez augstāko nervu centru uzbudinājuma. Vakariņām ir jābūt vieglai maltītei.

 

See you soon in Vilnius !

 

2-4 October, Siemens Arena, exhibition ŠEIMA   more information

Grūtniecības laikā nav jāēd “par diviem”

Kāds ir optimālais svara pieaugums grūtniecības laikā? Cik daudz un kādi produkti ir obligāti jāiekļauj ēdienkartē? Ar kādiem vitamīniem jāpapildina savs ikdienas uzturs? Atbildes uz šiem un citiem jautājumiem palīdz rasts tirdzniecības centrs Domina Shopping sadarbībā ar OnPlate uztura speciālistēm Tatjanu Tepo un Līgu Balodi.

Pieņemšanās svarā katrai sievietei var notikt atšķirīgi, tomēr kopējā tendence rāda, ka būtiskākā pieņemšanās svarā notiek otrajā un trešajā trimestrī. Savukārt pirmajā trimestrī jābūt novērojamām pavisam nelielām svara izmaiņām. Otrajā un trešajā trimestrī pieņemšanas svarā var notikt līdz pat 400g nedēļā, bet optimālais svara pieaugums grūtniecības laikā no 11 līdz 15 kg.

«Tas ir mīts, ka grūtniecības laikā ir jāēd «par diviem». Kopējā nepieciešamība pēc enerģijas grūtniecības laikā ir no 2500 līdz 2700 kcal dienā, kas jāpielāgo, atkarībā no ķermeņa masas indeksa (ĶMI = kg/m²) pirms grūtniecības un svara pieauguma tempa. Vidēji tas nozīmē palielināt ikdienas uzņemot kaloriju daudzumu par 300 kcal”, saka Tatjana Tepo, OnPlate uztura speciāliste.

Uztura īpatnības

Grūtniecības pirmajā trīmestrī uzturvielu proporcijas var būt kā ierasts iepriekš – no 2400 līdz 2600 kcal dienā, kuras veido 110 g olbaltumvielas, 75 g tauku un 350 g ogļhidrātu.  Bet otrajā un trešajā trimestrī dienas uzturs ir pakāpeniski jāpalielina līdz 2700-2900 kcal, kuras veido 120g olbaltumvielas, 85g tauku un 400g ogļhidrātu.

Olbaltumvielas grūtniecēm ir nepieciešamas palielinātā daudzumā, lai veicinātu normālu augļa un mātes organisma audu attīstību. Kā pilnvērtīgus olbaltumvielu avotus grūtniecēm uzturā ieteicams lietot kvalitatīvu gaļu, pienu un tā produktus, olas, zivis, zirņus un pupas. Jāatceras, ka olbaltumvielu rezerves organismā ir niecīgas, tāpēc ir svarīgi tās uzņemt katru dienu. Zivi grūtniecības laikā ieteicams ēst divas reizes nedēļā.

Tauku daudzums uzturā nedrīkst būt vairāk par 30-35% no dienā uzņemtām kalorijām, jo lieki apēstie tauki viegli pārveidojas organisma taukos, kā rezultātā rodas liekais svars.

Galvenais enerģijas avots arī grūtniecības laikā ir ogļhidrāti, tāpēc to ikdienas patēriņam jābūt 53-57% no uzņemtā uztura daudzuma. Visvairāk ogļhidrātu ir graudaugu produktos, dārzeņos un jo īpaši kartupeļos, augļos un citos saldumos. Der atcerēties, ka arī pārmērīgs ogļhidrātu daudzums var iespaidot apēsto tauku oksidāciju, kā rezultāta tie uzkrājas organisma tauku veidā.

Svarīgi vitamīni, mikroelementi, minerālvielas, kuriem ir biežākais deficīts grūtneču uzturā

Folskābe ir ūdenī šķīstošs vitamīns, kas uzsūcas tievajā zarnā, bet aktīvā forma veidojas aknās. Nelielā daudzumā folijskābi sintezē arī zarnu mikroflora. Folijskābes lietošana pirms grūtniecības un grūtniecības pirmajā trimestrī par 70% mazina iedzimtas nervu sistēmas anomālijas bērnam – mugurkaula šķeltni, kā arī iedzimtas sirdskaites, urīnceļu anomālijas, sejas un žokļu defektus (augšlūpas un aukslēju šķeltni) un kuņģa vārtnieka stenozi. Vajadzīgo folskābes daudzumu ir grūti uzņemt tikai ar uzturu, tāpēc papildus jālieto arī folskābes preparāti. Folskābe atrodama arī pārtikas produktos, tieši zaļajos produktos – kāpostos, salātos, pētersīļos, spinātos, Briseles kāpostos, brokoļos, zirņos, sparģeļos. Vēl tā ir pupās, bietēs, ziedkāpostos. Folskābe ir atrodama arī pilngraudu produktos, apelsīnos, ābolos, kartupeļos.

Dzelzs – grūtniecības laikā topošās māmiņas asins tilpums palielinās par apmēram 35% un attiecīgi pieaug arī dzelzs patēriņš. Vēlākā grūtniecības posmā, augot placentai, tas palielinās līdz pat trīs reizēm. Savukārt pašā beigu posmā mazulim mammas puncī ir ne tikai jāaug un jāattīstās, bet arī jāuzkrāj noteiktas dzelzs rezerves, kas būs nepieciešamas pēc dzimšanas. Dzelzs deficīta anēmija grūtniecības pirmajā un otrajā trimestrī dubulto priekšlaicīgu dzemdību risku un par trīs reizēm palielina varbūtību, ka jaundzimušais būs ar mazu svaru. Dzelzs deficīta rezultātā veidojas arī nosliece pirmā mūža gadā attīstīties anēmijai, tomēr nav īpaši paaugstināts augļa attīstības traucējumu risks. Pārmērīga dzelzs medikamentu lietošana var izraisīt kuņģa gļotādas kairinājumu.Vislabāk dzelzi, ir uzņemt dabiskā veidā, proti, ēdot pupas, zaļo lapu salātus, spinātus, pākšaugus, žāvētus augļus, kā arī dzīvnieku valsts produktus, piemēram,  aknas un sarkano  gaļu.

Kalcijs nepieciešams galvenokārt pilnvērtīgai kaulu un zobu augšanai. Tas piedalās nervu un muskuļu darbības regulēšanā, asinsrecē, fermentatīvos procesos, augļa smadzeņu attīstībā. Vēl kalcijs nepieciešams sievietes kaulu sistēmas stiprināšanai un bērna kaulu sistēmas attīstībai. Nepietiekams kalcija daudzums grūtnieces organismā biežāk kaitē viņai pašai, nevis mazulim, jo mazulis sev nepieciešamo devu paņem no mātes organisma. Kalciju ar uzturu vajadzētu uzņemt tik daudz, lai pietiktu abiem. Parasti kalcija trūkums grūtniecei pasliktina zobu, matu, nagu veselību, kā arī var izraisīt osteoporozi un citas slimības. Tā uzsūkšanos organismā kavē parmērīga sāls un kafijas lietošana!

Skābpiena produkti, kā siers, piens, biezpiens, jogurts, kefīrs, paniņas, ir vērtīgākais kalcija avots. Tomēr tas ir arī riekstos (Brazīlijas rieksti, zemesrieksti, lazdu rieksti un mandeles), dārzeņos – puravi, brokoļi, zaļie lapu salāti, kāposti, pupiņas.pregnantfoto

Piedalies OnPlate un Purified facebook konkursā!

#LAIMĒ savu mīļāko Purified uztura bagātinātāju un OnPlate veselīga uztura šķīvi! Vai zināji, ka veselīgai maltītei uz šķīvja jāliek trīs veida produkti – graudaugi, olbaltumvielas (gaļa, olas, zivis) un ???? Ieraksti komentāros vienu produktu no trešās grupas un laimē!

Mēs vēlamies, lai Tu būtu vesels! Viens no veselības stūrakmeņiem ir sabalansēts uzturs. Piedalies mūsu konkursā un, atbildi meklējot, uzzini kā ēst veselīgāk!#konkurss #laime #balvas #purified #veseligsuzturs

Laimīgo uzvarētāju izlozēsim 17. septembrī.

Lai veicas!

Ēdienkārtes piemērs !

Projekts “Life with OnPlate”

Ar šo pirmdienu sākam jaunu projektu, kurš palīdzēs izmainīt mūsu dzīvi uz labāko pusi. Mēs izmantojām OnPlate šķīvjus ikdienā tādējādi mācamies ēst pareizi un veselīgi. Lielāka motivācija projektu dalībniekiem ir svara samazināšana. Vienlaikus mēs rādam arī jaunas idejas kā ēst veselīgi un neuzņemt daudz kaloriju.

Izpēti savu mīļāko saldējumu!

Saldējums garšo mums visiem, kas gan varētu būt labāks šai karstajā laikā?! Vienlaicīgi atvēsinošs un bezgala gards… saldējums. Mums visiem ļoti garšo saldējums, taču it īpaši vasarā, kad tā patēriņš varētu pieaugt, mēs izlēmām kārtīgāk izpētīt saldējumu klāstu, lai spētu novērtēt to ne tikai pēc garšas īpašībām, bet arī pēc uzturvērtības un drošuma. Saldais aukstums tiek ražots ne tikai no piena izejvielām, bet arī no dažādam sulām, augļiem, ogām… Šoreiz pētījām saldējumus no piena izejvielām.

Patiesībā, lai pagatavotu gardu saldējumu pietiek ar pienu, saldo krējumu un cukuru. Kā biezinātāju var izmantot kartupeļu vai kukurūzas cieti, bet dažādas garšas piedot ar ogu un augļu biezeņiem. Bet jāsaprot, ka šādi pagatavotam saldējumam būs salīdzinoši īss derīguma termiņš, tā struktūra arī var mainīties uzglabāšanas laikā. 

Saldējuma ražotāju mērķis ir lai produktam būtu pietiekams derīguma termiņš, stabila homogēna struktūra, un izcilas garšas īpašības. Mēs esam ieinteresētas, lai produkts būtu no dabīgām izejvielām, brīvs no pārtikas piedevām vai ar ļoti mazu to daudzumu un lai saldējums būtu garšīgs un lai tā struktūra būtu viendabīga, maiga utt. 

Bet….                                             

Runājot par rūpnieciski ražotiem saldējumiem jāsaprot, ka bez stabilizētājiem, emulgatoriem ražotāji nevar panākt savu mērķi. Stabilizētāji ļauj saglabāt produkta struktūru un konsistenci, kā arī formu transportēšanas un uzglabāšanas laikā. Saldējums ir jāuzglabā temperatūrā, ne augstākā par -18 °C, bet bieži vien tirdzniecības vietās šo parametru pārkāpj, un mainās tā īpašības. Stabilizētāji palīdz kompensēt nelabvēlīgu temperatūras svārstību ietekmi uz saldējuma kvalitāti. Rūpnieciski ražota saldējuma „zelta standarts”, jeb pārtikas piedevas, kuras būs katrā saldējumā ir: karagināns (E407), guāra sveķi (E 412), akācijas sveķi (E 410). 

Pēc izpētes nonācām pie slēdziena, ka bez kāda no emulgatoriem un stabilizētājiem saldējumu grūti ražot, bet atvērts jautājums paliek par  ir dažādu krāsvielu un aromatizētāju pievienošanu saldējumam, jo to izmantošanai pamatojuma nav… nu vismaz mēs to nevaram izskaidrot. Kāpēc dzērveņu saldējuma jāliek klāt sarkanā krāsviela? lai padarītu tā krāsu košāku? Kāpēc? Kāpēc krējuma saldējumam jāliek klāt krējuma aromatizētājs??? Šis jautājums paliek atvērts.

Pētam etiķetes!

LR likumdošanā noteikts, ka sastāvdaļām, kas procentuāli ir visvairāk izmantotas, jābūt saraksta augšdaļā, visas sastāvdaļas jānorāda dilstošā secībā. Tātad pirmā sastāvdaļa aiz vārda „sastāvs” būs visvairāk, pēdējā – vismazāk.

Svarīgi! 

Pirmajai sastāvdaļai saldējumā būtu jābūt piena produktam: piens, vājpiens, krējums, saldais krējums u.c.,

Neiekrītiet lamatās – lasiet etiķetes!

Ja, mēs, nelasam sastāvu, un mums ir vienalga, tad atrodas ražotāji, kas to izmanto. Tieši šī iemesla dēļ Mūsu veikali ir pilni ar „saldējumiem”, kurus grūti par tādiem nosaukt, jo šajos ”saldējumos” ūdens ir sakults ar augu taukiem, aromatizētājiem un pārtikas piedevām…

Būtiskākais secinājums – kas meklē, tas atrod! Mūsu veikalos var atrast saldējumu ar visai nelielu e-vielu daudzumu un sastāvu, kas ir tuvu pielīdzināms mājās gatavotam: piens, saldais krējums, sviests un cukurs. Ieteicams izvēlēties Latvijas ražotāju, tā nodrošinot piena kvalitāti un svaigumu.

Uzturvērtība

Īsta saldējuma sastāvā ir sastopamas cilvēka organismam viegli un dabiski asimilējamas olbaltumvielas, kā arī kalcijs un vitamīni. Tādēļ saldējums, kas pagatavots no īsta piena vai krējuma, var būt mūsu uztura pilnvērtīga sastāvdaļa.

Ko labāk izvēlēties – saldējumu vai bulciņu? Protams, saldējumu! Taču svarīgākie noteikumi, ko atgādinās jebkurš uztura speciālists, – ēdam ar prātu!

Padomi, tava vislabākā saldējuma meklējumos:

 

  • Pirmās sastāvdaļas ir visnozīmīgākās, tām jābūt piena izcelsmes sastāvdaļām
  • Saldējumā nevajadzētu būt augu taukiem
  • Sastāvs, kas ir pēc iespējas īsāks 
  • Minimāls pārtikas piedevu skaits (atceraties ka ne visas no tām ir veselībai kaitīgas, jo daudzas veidotas uz dabiskas bāzes un no dabiskām sastāvdaļām).

Esi gudrs – Ēd gudri!

Kas ir kvalitatīva lielopu gaļa uztura speciālistu skatījumā?!

Pasaulē eksistē neierobežota gaļas daudzveidība: zīdītāju gaļa – liellops, jērs, cūka, aita; medījumu gaļa – briedis, alnis, mežacūka; mājputnu gaļa – vista, zoss, pīle; jūras dzīvnieku gaļa – zivis, krabji, garneles, vēži. Protams, minēto klāstu varētu papildināt ar tādiem gaļas veidiem kā, piemēram, reptiļu gaļa, abinieku gaļa, somaiņu gaļa, primātu gaļa, u.c., taču Latvijā šāda eksotiskas izcelsmes gaļa nav nedz pieejama, nedz pieprasīta. Latvijas iedzīvotāji visbiežāk un parasti dod priekšroku vistas gaļai un cūkgaļai, bet nepamatoti atstāj novārtā un retāk uzturā lieto vērtīgo liellopa gaļu.

Vērtīgākais liellopu gaļā:

 • pilnvērtīgās olbaltumvielas;
 • cilvēka organismam nepieciešamos daudzumos un attiecībās taukskābes un aminoskābes;
 • zems tauku un zemu kaloritātes līmenis;
 • relatīvi zems holesterīna līmenis;
 • labas kulinārās garšas un smaržas īpašības.

Vērtīgās olbaltumvielas

Liellopu gaļā muskuļaudi ir 60–70% liemeņa masas, un tas galvenokārt nosaka arī gaļas uzturvērtību. Tās svarīgākā sastāvdaļa ir pilnvērtīgas olbaltumvielas – miozīns, miogēns, mioglobīns, taču liellopu gaļas sastāvā ietilpst vidēji 19–23% olbaltumvielu, 0,9–1% tauku, 71–77% ūdens. Muskuļu olbaltumvielas satur visas uzturā neaizvietojamās aminoskābes.  Šie rādītāji ir optimālos lielumos un attiecībās un labvēlīgi ietekmē cilvēka organisma metaboliskos procesus un veselību.

Gaļas olbaltumvielu aminoskābju sastāvs ir ļoti dažāds. Muskuļu olbaltumvielas satur visas uzturā neaizvietojamās aminoskābes. Šo aminoskābju sastāvs atkarīgs no dzīvnieku sugas, šķirnes, vecuma, nobarojuma pakāpes.

Tauki

Atkarībā no dzīvnieku ģenētiskās izcelsmes un nobarojuma tauku daudzums kautķermenī var būt dažāds. Pēc kaloritātes līmeņa gan zemādas, gan intramuskulāro tauku veidi maz atšķiras, lielāka nozīme ir intramuskulārajiem taukiem. Šie tauki gaļas apstrādes procesā piedod tai sulīgumu, aromātu, jo te galvenokārt uzkrājas ekstraktvielas. Tādēļ arī visvērtīgākās būs gaļas liellopu šķirnes dzīvnieki, kuru muskulatūra ir mēreni cauraugusi ar taukaudiem (marmorēta gaļa) un kurā ir maz saistaudu. Šāda gaļa pagatavojot ir sulīgāka, taukos izšķīdušās ekstraktvielas piedod ēdienam labu aromātu un labas, specifiskas garšas īpatnības.

Liellopu gaļas tauki satur mazāk piesātināto taukskābju, bet vairāk vērtīgo nepiesātināto taukskābju (linolskābe ω–6, linolēnskābe ω–3, arahidonskābe).

Nepiesātinātās taukskābes pie­dalās un labvēlīgi ietekmē organisma vielu maiņas procesus. Cilvēka organismā tās neveidojas, un tās jāuzņem ar pārtiku

Liellopu gaļā ir vidēji 5,4–8,13% ω–3 un 12,97–16,27% ω–6. ω–6 un ω–3 kavē holesterīna nogulsnēšanos asinsvadu sieniņās. Gaļas šķirnes liellopu gaļa satur daudz pilnvērtīgu olbaltumvielu, taukskābes, kas ir organismam nepieciešamos daudzumos un attiecībās, relatīvi zemu holesterīna līmeni, labas kulinārās smaržas un garšas īpašības. Visaugstākā uzturvērtība ir gaļai, kas satur aptuveni vienādu daudzumu olbaltumvielu un tauku – 15-20%. Tauki šķīdina vitamīnus – arī ar citiem produktiem uzņemtos vitamīnus, tā veicinot to izmantošanu uzturā.

Vitamīni.

Gaļā sastopami visi ūdenī šķīstošie B grupas vitamīni, taču liellopu gaļa ir rekordiste B12 vitamīna saturā, kā piemēram, 85g liellopu gaļas B12 vitamīns ir tik pat cik 7 tāda paša svara vistas gaļā bez ādas. Dažādu vitamīnu sastāvs dažādu dzīvnieku gaļā un dažādos audos ir atšķirīgs, bet kopējais daudzums ir pietiekams cilvēka organisma vajadzībām.

Minerālvielas.

Minerālvielas visu sugu dzīvnieku audos ir aptuveni vienādā daudzumā. No makroelementiem gaļā pārsvarā ir cinks, kālijs, fosfors, nātrijs, magnijs, dzelzs un kalcijs. Tieši liellopu gaļa ir bagāta ar cinku, piemēram, uzņemot 85g liellopu gaļas, cinka daudzums ir līdzvērtīgs 11 tunča gaļas porcijām, katra pa 85g tunča. Kā arī liellopu gaļa ir bagāta ar dzelzi, 1 porcija liellopu gaļas 85g, salīdzinot dzelzs saturu, ir līdzvērtīga 3 krūzēm svaigu spinātu.

Gaļas muskuļaudos atrodami arī mikroelementi – varš, alumīnijs, fluors, jods, u.c.

Liellopu gaļas vērtīgākā daļa

Galvenā un vērtīgākā gaļas sastāvdaļa ir muskuļaudi. Muskuļaudu uzturvērtība un izmantojamība atkarīga no to atrašanās vietas lopa ķermenī. Piemēram, muguras un vidukļa gabals, ciskas augšējā un iekšējā daļa ir mazkustīgi dzīvnieka dzīves laikā un ir augstvērtīgāki uzturvielu ziņā. Kā arī vairāk kā 12 liellopu gaļas daļas (gabali) ir liesāki, nekā vistas augšstilbs bez ādas.

Kas ir kvalitatīva lielopu gaļa uztura speciālistu skatījumā?!

Liellopu gaļas ražošanai ir ievērojama nozīme iedzīvotāju nodrošināšanai ar kvalitatīvu pārtiku no vietējiem resursiem, gaļa ir plaši izmantots olbaltumu saturošs produkts, tāpēc ļoti svarīga ir tās kvalitāte. Kvalitāte ir pakāpe, kādā pārmantoto raksturojumu kopums atbilst patērētāju vajadzībām un vēlmēm, drošības, ētiskajām, sociālajām un vides prasībām, kur ar drošības prasībām saprot produktu nekaitīgumu un derīgumu, ar ētiskajām – ražošanas metodes un dzīvnieku veselības un labturības prasības, ar sociālajām – darbinieku veselības un labklājības aizsardzību, cenas atbilstību kvalitātei un veselīgu uzturu, ar vides – resursu saudzīgu izmantošanu un taupīšanu un apkārtējās vides aizsardzību.

Liellopu gaļas muskuļaudi veido 60–70 % no liemeņa masas, kas galvenokārt nosaka arī gaļas uzturvērtību, tās svarīgākā sastāvdaļa ir pilnvērtīgas olbaltumvielas. Gaļas kvalitāti nosaka faktoru virkne: dzīvnieku ģenētiskie faktori (šķirne), ēdināšana (barības nodrošinājums, kvalitāte), labturība, veselība, transportēšana uz kautuvi, kaušana, gaļas ķīmiskais sastāvs u.c. 

Ar ko kopā liellopu gaļa ir visvērtīgākā?

Kā jau zinām tad liellopu gala ir lielisks dzelzs avots. Taču gaļa tiek minēta kā svarīgs dzelzs avots uzturā nevis tādēļ, ka gaļā būtu ļoti daudz dzelzs, bet gan tāpēc, ka liela daļa no gaļā esošās dzelzs ir divvērtīgā hēma (heme) jeb asinsradošā dzelzs, kas organismā uzsūcas 2-3 reizes labāk nekā trīsvērtīgā dzelzs, kas atrodas augu valsts produktos. Vairākas augos esošas vielas traucē dzelzs uzsūkšanos, savukārt gaļa ne tikai satur viegli izmantojamu dzelzi, bet arī veicina augos esošās dzelzs uzsūkšanos.

Liellopu gaļu ieteicams lietot uzturā ar produktiem, kas veicina dzelzs uzsūkšanos, tādēļ ieteicams tos savienot ar produktiem, kas bagāti ar C vitamīns – citrusaugļiem un to sulām, upenēm, āboliem, plūmēm, zemenēm, ķirbjiem, kāpostiem, papriku, brokoļiem un zaļumiem.

Ir atsevišķas produktu grupas, kas tieši otrādi, kavē dzelzs uzsūkšanos, tādēļ labāk izvairīties liellopu gaļu lietot kopā ar produktiem, kas bagāti ar kalciju, kofeīnu, tannīnu, skābeņskābi un šķiedrvielām – kakao, kafija, tēja, coca cola, vīns, šokolāde, spināti, rabarberi, veseli graudi un klijas, piens, kalcija preparāti.

Lielopu gaļa salīdzinājumā ar cūkgaļu

Lielopa gaļa satur vairāk olbaltumvielas nekā cūkgaļa. Savukārt ja salīdzinām pēc tauku daudzumā, liellopu gaļā tauku daudzums ir gandrīz četrreiz mazāks. Kaloriju daudzums liellopu gaļai ir 213 kcal, cūkgaļai savukārt ir 372 kcal, cūkgaļa ir viens no kalorijām bagātākajiem gaļas veidiem.

Šodienas apstākļos patērētāji ir labi informēti par pārtikas, arī gaļas sastāvu un par to kādi diētas komponenti ir visvairāk vajadzīgi cilvēka organismam un kuri, tieši otrādi ir nevēlami vai pat kaitīgi.Mēs kā uztura speciālistes, vienmēr uzsvērām, ka produktu kvalitāte un uzturvērtība ir mūsu veselības pamats un tādēļ iesakām izvēlēties kvalitatīvus produktus. Ja gaļa ir vērtīga, ka to nemaz nevajag daudz, lai apgādātu organismu ar nepieciešamajām uzturvielām.