Dzērienu iepakojumi un kāda tiem atšķirība?

Bezalkoholiskie dzērieni tiek iepakoti dažādos veidos – bieži vien to pašu produktu varam redzēt gan stikla pudelē, gan metāla bundžiņā, kā arī tetrapakās un plastmasas pudelēs. Šādi iepakojumi ir nepieciešami, lai aizsargātu dzērienus no apkārtējās vides ietekmes, kā arī tie kalpo kā vieta, kur izvietot etiķetes, lai sniegtu patērētājiem informāciju par produktu un tā sastāvu.

Plastmasas pudeles šobrīd ir visplašāk izmantotais dzērienu iepakojuma veids. Lai gan plastmasas pudeles ir vieglas, atkārtoti lietojamas un caurspīdīgas, tādā veidā ļaujot redzēt gan pašu produktu, gan produkta daudzumu, ir vērts apdomāt, vai tās vajadzētu lietot ikdienā. Daļa no plastmasas pudelēm satur ķīmiskas vielas kā bisfenolu A (BPA), kas caur dzērienu var iekļūt mūsu organismā. Tiek uzskatīts, ka bērniņam no mātes organismā esošā BPA var rasties veselības traucējumi, kā arī BPA var cilvēkam veicināt sirds slimības, diabētu un izraisīt neiroloģiskus traucējumus. Savukārt, atkārtoti lietojot plastmasas pudeles, tās ir ļoti grūti pilnībā izmazgāt, līdz ar to tās kļūst par ideālu perēkli baktērijām, kā rezultātā ar ikdienas ūdens devu tiek uzņemts arī nevajadzīgs daudzums mikrobu.

Bundžiņas ir nākamais plašāk lietotais dzērienu iepakojums. Lielākoties tās izmanto gāzētiem dzērieniem, un pozitīvi ir tas, ka tās ir vieglas un 100% pārstrādājamas. Tomēr, tās lietojot, ir jāuzmanās no jau iepriekš pieminētā BPA, jo, lai gan dzērienu ražotāji arvien vairāk piedomā pie tā, lai viņu plastmasas pudeļu sastāvā nebūtu šī bisfenola, ar metāla bundžiņām vēl tā nenotiek – tas ir atrodams bundžiņu iekšējā klājumā, kas domāts, lai radītu barjeru starp produktu un bundžiņas metāli, tomēr diemžēl tas nedarbojas tikai kā barjera, bet arī rada negatīvas sekas mūsu organismā.

Tetrapakas kļūst par arvien populārāku iepakojumu, jo tās ir ērtas, viegli pielietojamas un nodrošina, ka produkts pēc iespējas ilgāk paliek svaigs un saglabā savu vērtību, liedzot mikrobu piekļuvi dzērienam. Tetra paku iekšpusi klāj plastmasa, kas nesatur BPA, un, kamēr vēl zinātnieki pēta, vai arī šajā plastmasā nav vielas, kas kaitētu mūsu organismā, to lietot ir drošāk nekā plastmasas pudeles vai bundžas.

Stikla pudeles ir senākais no dzērienu iepakojumu veidiem, tomēr tādēļ, ka tās ir smagākas un viegli plīstošas, tās ātri vien izkonkurēja jaunie, inovatīvie iepakojumi. Tomēr, neskatoties uz to, ka nokrītot tās sašķīdīs daudzos sīkos gabaliņos, stikla pudelēm ir vairāki pozitīvie aspekti – stikla pudeles ir necaurlaidīgas un ķīmiski neaktīvas, tādēļ tās neietekmē produkta kvalitāti, garšu vai smaržu, kā arī tās var viegli izmazgāt un lietot vēlreiz.

Izmantotā literatūra :

http://www.unesda.eu/lexikon/packaging-and-soft-drinks/

http://www.britishsoftdrinks.com/Soft-Drinks/Packaging

http://www.ethicalconsumer.org/ethicalreports/softdrinkssectorreport/packaging.aspx

http://www.livestrong.com/article/158674-which-plastic-containers-can-i-safely-use/

http://www.huffingtonpost.com/eric-holt-gimenez/bpa-food-cans_b_3493469.html

http://www.gpi.org/learn-about-glass/benefits-glass-packaging